پویان کاغذ

کاغذ A

انواع مقوا

خرید مقوا

خرید کاغذ

کاغذ کپی

کاغذ پلی اتیلن

کاغذ الوان

کاغذ امنیتی

کاغذ اینوردبرد

کاغذ باطله

کاغذ بایبل

کاغذ پشت چسب دار

کاغذ پشت سفید

کاغذ پشت طوسی

پوشال کاغذ

کاغذ تیشو

کاغذ چاپ و تحریر

کاغذ حرارتی

خمیر کاغذ

کاغذ دیواری

کاغذ روزنامه

کاغذ سیگار

کاغذ فانتزی

فرم های پیوسته رایانه ای

کاغذ فلوتینگ

کاغذ فیلتر هوا

کاغذ گلاسه

کاغذ لاینر

مقوای کارتنی

کاغذ مومی

کاغذ وایت آپ

ورق کارتن

کاربن لس

کاغذ پلاست

کاغذ صنعتی و کرافت

کاغذ کوتد
فروش کاغذ و مقوا -مقواهای موج‌ دار
.....

مقواهای موج‌ دارشما چقدر راجع به انواع مختلف مقواهای موج دار اطلاعات دارید؟ اگر پاسخ شما این است که "من حتی نمی دانم که بیشتر از یک نوع از آن وجود دارد" احتمالا شما هیچ وقت در صنعت بسته بندی کار نکرده اید. در ادامه برای آن دسته از افرادی که نمی توانند اختلاف بین مقواهای دو جداره و مقواهایی با لبه های c شکل را بازگو کنند، اطلاعاتی راجع به انواع مختلف مقواهای موج دار که قالبا در صنعت بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد، قرار می دهیم.

تعریف اولیه مقوای موج دار چیست؟

اگر بخواهیم بیشتر از دید فنی به این محصول بنگریم، بهتر است که نام ورقه فیبری موج دار را برای آن انتخاب کنیم. در واقع مقوا نامی عام است که می تواند همه انواع کاغذهای سنگین و ضخیمی چون کارت‌ های مقوایی، کاغذ مقوایی و ورقه‌ های فیبری موج دار را شامل شود. این در حالی است که مردم عادی عموما از کاغذهای مقوایی و ورقه های فیبری موج دار تصورات یکسانی دارند. کاغذهای مقوایی موج دار با چسباندن ورقه های کاغذی صاف به یک ورقه کاغذی موج دار (چین دار) ساخته می شود. به عبارت دیگر فقط یک طرف این ورقه های کاغذی به صورت موج دار دیده می شود.

چه نوع از کاغذهای مقوایی موج دار در این جا مد نظر قرار می گیرد؟

در کل ابعاد و انواع مختلفی از کاغذ های مقوایی موج دار وجود دارد که در این جا به بعضی از آن ها اشاره می شود:
1. مقوای تک رو: از مهم ترین معایب این نوع از مقواهای موج دار این است که دوام و پایداری آن ها از انواع دیگر کم تر است. ولی در عین حال هزینه ساخت و تولید آن بسیار اندک است و می تواند به عنوان یک لایه اضافی برای محافظت از محصولات بسته
بندی مورداستفاده قرار می گیرد.

 2. مقوای تک جداره: تقریبا می توان گفت که رایج ترین نوع مقواهای موج دار، نوع تک جداره آن است که به فراوانی تولید می شود. شیارهای ایجاد شده بر روی این مقواها انواع مختلفی دارد که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره خواهد شد:
مقواهای شیاردار به شکل
c به دلیل تطبیق پذیری بالایشان به مراتب از رایج ترین مقواهای موج دار به حساب می آیند. این مقواها می توانند به راحتی برای چاپ استفاده شوند و از طرفی هم در حمل و نقل بسیار قوی و مقاوم عمل می کنند. یکی از معایب عمده این مقواها این است که در مسیر شیارها نمی توان آن ها را تا کرد ولی با این حال در بسیاری از کاربردها می توان از آن ها بهره گرفت. هر کدام از این شیارها ضخامتی به اندازه سه شانزدهم اینچ دارند.
ضخامت شیارها در مقواهای نوع
B کمی کوچک تر، در حدود یک هجدهم اینچ می باشد و از آن ها برای جعبه ها و محصولات کوچک تر استفاده می شود. این مقواها این قابلیت را دارند که بتوان به کمک تا کردن آن ها را به اشکال پیچیده ای در آورد و بر روی آن ها عملیات چاپ را به انجام رساند. بنابراین این نوع مقواها بیشتر در نمایشگرهای فروشگاه ها یا برای ساخت عروسک و اجسام  تزیینی استفاده می شود.
شیار مقواهای نوع
E بسیار نازک (در حدود سه سی و دوم اینچ) می باشد. تا کردن این مقواها بسیار راحت و برای چاپ بسیار مناسب می باشند. از این مقواها در بسته بندی اولیه بسیاری از جعبه های کوچ مثل جعبه پیتزا استفاده می شود.
ابعاد شیار در مقواهای نوع
F در حد میکرون و برابر یک شانزدهم اینچ می باشد. از این مقواها برای برخی بسته بندی های خاص مثل جعبه کفش استفاده می شود. این مقواها طوری طراحی شده اند که زباله کم تری از آن ها تولید شود.
مقواهای نوع
R از انواع جدیدتر مقواهای موج دار به حساب می آیند که در واقع نوع پیشرفته تر مقواهای نوع B به حساب می آیند. شیار در جعبه های نوع R در مقایسه با نوع B کوچک تر و به هم نزدیک تر می باشند. در این نوع قدرت چاپ پذیری مقوا افزایش و میزان تولید زباله آن کمتر شده است.

3. مقواهای دو جداره: مقاومت این مقواها در برابر شکستن در زمان انبار کردن آن ها بیشتر می باشد. از این نوع مقواهای موج دار معمولا در کانتینرهای صنعتی بزرگ استفاده می شود.

4. مقواهای سه جداره: این نوع مقواها آن قدر مقاوم اند که می توان از آن ها به عنوان جایگزینی برای صندوق های چوبی استفاده کرد. همچنین از این مقواها به صورت سنتی برای انتقال کانتینر های شیمیایی استفاده می شود. 
در این جا مقدمه ای از چگونگی ساخت فیبرهای کاغذی موج دار و انواع آن آورده شد. ما خود را به عنوان کارشناس امور بسته بندی و مواد مورد استفاده در آن، در نظر می گیریم.