کاغذ و مقوا

پویان کاغذ

کاغذ A

انواع مقوا

خرید مقوا

خرید کاغذ

کاغذ A4

کاغذ A3

کاغذ A5

کاغذ A4

پالت کاغذ

رول کاغذ

کاغذ تحریر

کاغذ گلاسه

کارتن
فروش کاغذ و مقوا -یار مهربان زیر منگنه اقتصاد کاغذی سرگردان شده است
.....

یار مهربان زیر منگنه اقتصاد کاغذی سرگردان شده است


یار مهربان زیر منگنه اقتصاد کاغذی سرگردان شده است

 

موضوع ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در جامعه درحالی مورد دغدغه مسئولان و فرهنگ‌دوستان قرار گرفته که امید برای نهادینه کردن این فرهنگ زیرمنگنه مشکلات اقتصادی کاغذ در صنعت نشر به محاق رفته است.

گروه استان‌ها: صنعت چاپ جزو پنج صنعت اول اقتصادی در دنیا است که از اهمیت خاصی برخوردار است درواقع می‌‌توان گفت رشد و تعالی فرهنگ یک کشور به صنعت نشر مدیون است اما در کشور ما این صنعت کمتر در میان عموم مردم جامعه شناخته‌شده است.

البته بنا بر اعلام خانه کتاب در اصفهان آمار انتشار کتاب بالا رفته است به گونه‌ای که اصفهان رتبه چهارم در نشر کتاب را دارد اما این افزایش نشر در شرایطی است که سرانه مطالعه در کشورمان همچنان پایین‌تر از میزان استاندارد جهانی است.

اصفهان در دو سال گذشته رتبه پنجم را در انتشار کتاب داشت و سال پیش توانست این رتبه را ارتقاء دهد و بعد از تهران، قم و خراسان رضوی یکی از فعالان عرصه نشر کتاب باشد اما ناشران همچنان از وضعیت نشر ناراضی هستند و معتقدند اگر به وضعیت نشر رسیدگی نشود، بسیاری از انتشاراتیهای اصفهان تعطیل میشوند.

واقعیت امر این است که صنعت چاپ در کشور همواره تابع فضای کسب و کار بوده و بر این اساس فراز و فرودهای این عرصه بر صنعت چاپ نیز تأثیرگذار است.

در سال‌های اخیر ناشران و چاپخانه‌داران با افت تقاضا روبرو بوده و این صنعت در کشور ایران و بالطبع در اصفهان با رکود خاصی روبرو بوده است به‌گونه‌ای که بسیاری از چاپخانه‌ها تعطیل و ناشران فعالیت خود را کاهش داده اند.

افت‌وخیز حوزه نشر و چاپ را از دیدگاه‌های مختلف می‌توان موردبررسی قرارداد که گرانی کاغذ و تأثیر مستقیم بر گرانی کتاب، کاهش رسانه مطالعه مفید در کشور، اجرایی نشدن صحیح معافیت مالیاتی ناشران، موارد مؤثر در فرازوفرودهای این عرصه است.

در طول سال‌های اخیر مسئولان حوزه فرهنگی کشور بارها و بارها در ارتباط با کاهش سرانه مطالعه در کشور هشدارهایی داده‌اند و همایش‌ها و اجلاس‌های فراوانی در ارتباط با آشتی جامعه با کتاب و نهادینه کردن فرهنگ کتاب‌خوانی تشکیل‌شده است که شاید بسیاری از آن‌ها از شدت تکراری شدن به کلیشه‌ای در ذهن جامعه تبدیل‌ شده باشد اما این دغدغه مهم که بارها توسط رهبر معظم انقلاب نیز به ارگان‌های فرهنگی کشور تذکر داده‌ شد از جمله مهم‌ترین موارد تأثیرگذار در فراز و فرود صنعت چاپ و نشر در سال‌های اخیر است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان تأکید کرد: متأسفانه خانواده‌ها امروزه درزمینهٔ کمبود سرانه کتاب و کتاب‌خوانی و یا حذف آن از سبد خانوار دغدغه‌ای و احساس کمبودی ندارند و بر این است لازم است از طریق فیلم، رسانه و روش‌های جذاب و با اندیشیدن طرح‌های مناسب مانند طرح مذکور، فرهنگ کتاب‌خوانی در ذهن جامعه نهادینه شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان تصریح کرد: البته در نظر داریم این امر را در یک از جلسات فرهنگ عمومی استان مطرح کنیم تا کارشناسان حقوقی و حقیقی با بررسی جوانب امر و مقتضیات زمانه، کمک به امر کتاب‌خوانی یک گام به‌پیش در راستای بالاتر بردن سرانه مطالعه بردارند.

وی با اشاره به اینکه در دنیای رسانه‌های امروز تولید کتاب‌های مطابق با نیازهای نوین جامعه به رسانه‌های مجازی با رعایت حقوق معنوی نویسنده ضروری است، ابراز داشت: البته ازنظر علمی نگاه کردن به برگ کاغذ مضرات کمتری نسبت به صفحه‌های نمایشگر تلفن همراه و تبلت کمتر است اما یقینا گسترش رسانه‌های دیجیتال نیز خود در ارتقای فرهنگ عمومی مطالعه بسیار مؤثر است.

ارزانی بابیان اینکه بخشی از مشکلات چاپ به فرهنگ کتاب‌خوانی در جامعه برمی‌گردد، گفت: بخش مهمی از مشکلات چاپخانه‌داران با افزایش سرانه مطالعه رفع میشود

 

اصفهان همواره در صنعت چاپ پیشگام بوده است

اصفهان همواره در صنعت چاپ نیز پیشگام بوده و نخستین چاپخانه اصفهان در کلیسای وانک فعالیت داشته است اما با مشکلات سال‌های اخیر این صنعت رکود یافته است.

محمدعلی انصاری رئیس اتحادیه چاپخانههای اصفهان درزمینهٔ مشکلات عرصه چاپ در گفتگو با مهر با اشاره به اینکه در بخش آموزش در حوزه چاپ هنوز از دنیا عقب هستیم، ابراز داشت: مسئله آموزش در صنعت چاپ نیازمند سرمایه‌گذاری است و بستگی تامی به همت مدیران چاپ استان دارد.

وی تأکید کرد: صنعت چاپ بسیار ارزشمند است و لازم است همه مسئولان ذی‌ربط به این صنعت گوشه چشمی داشته باشند و حمایت‌های مالی و قانونی لازم را برای این حوزه انجام دهند.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان اصفهان ادامه داد: طبق قانون تمام چاپخانه‌‌ها از پرداخت مالیات معاف هستند و تمام مؤسسات فرهنگی از اداره ارشاد مجوز معافیت مالی گرفتند اما حق مسلم چاپخانه‌داران و ناشران هنوز در این زمینه هنوز رعایت نشده است.

 

تأسیس وزارتخانه صنعت چاپ ضروری است

وی بابیان اینکه در بسیاری از موارد بعد حمایتی دولت از صنعت چاپ به بعد نظارتی و دخالتی تبدیل‌شده است، اضافه کرد: در هنگام برنامهریزی و تخصیص بودجه هیچ‌ کارشناسی از این عرصه حضور ندارد که از صنعت دفاع کنند.

انصاری گفت: خرید دستگاه چاپ نیازمند هزینه چندین میلیاردی است، درحالی‌که بودجه دفتر امور چاپ فرهنگ و ارشاد اصفهان بسیار کمتر از این میزان است.

وی ادامه داد: امروز با توجه به گسترش این صنعت در جهان نو نیاز به توجه بیشتر به این امر در کشور نیاز به یک وزارتخانه برای صنعت چاپ بیشتر احساس میشود.

انصاری تصریح کرد: می‌توان گفت در طول سال‌های گذشته به دلیل نبود متولی صنعتی مشخص حق خادمان فرهنگ مکتوب این عرصه پایمال و حمایتی که شایسته جهادگران این عرصه باشد اتفاق نیفتاده است اما امیدواریم در آینده نزدیک با توجه به ایجاد شهرک چاپ و نشر این مشکلات رفع شود.

افزایش قیمت از چالش‌های اقتصاد نشر است

قیمت کتاب در سال‌های گذشته افزایش قابل‌توجهی داشته است که بخشی از آن به دلیل افزایش قیمت کاغذ بوده است.

بر اساس آمارهای خانه کتاب در سه ماه نخست سال ۱۳۹۴ نیز قیمت کتاب با افزایش روبه‌رو بوده است.

بر این اساس قیمت کل کتاب‌ها ۲۱ درصد،‌ قیمت میانگین هر کتاب ۱۷ درصد و قیمت میانگین هر صفحه ۱۳ درصد افزایش داشته است.

قیمت کتاب‌های کودک و نوجوان نیز در شروع سال جاری با ۱۵ درصد افزایش روبه‌رو بوده است.

هم‌چنین آمار انتشار کتاب‌های تألیفی ۲۱ درصد و کتاب‌های ترجمه‌شده سه درصد افزایش داشته است؛ انتشار کتاب‌های چاپ اول ۲۷ درصد و کتاب‌های چاپ مجدد نیز تغییر چندانی نداشته است.

بر این اساس افزایش قیمت یکی از چالش‌های اقتصاد نشر در سال‌های اخیر بوده که موجب شده رفته‌رفته کتاب از کالای مصرفی خانوار بیرون آید،‌ بسیاری بر این باورند که قیمت کتاب در قیاس با کالاهای مشابه دیگر چندان بالا نیست و قیمت نمی‌تواند عاملی برای بیرون آمدن کتاب از سبد کالای خانوار باشد

اما با مروری بر احوال جامعه متوجه این مسئله می‌شویم که برخلاف این باور هیچ‌کس حاضر نیست نیازهای معیشتی خانواده را رها کرده و تنها به‌صرف شعار زیبای «قرار گرفتن کتاب در سبد خانواده» برای آن مسئله هزینه کند و بر این اساس درنهایت به این نتیجه می‌رسیم که نه‌تنها گرانی کتاب، بلکه اقتصاد خانوار نیز در این زمینه بسی تأثیرگذار است.

ناشر اصفهانی و مدیرعامل سابق انجمن فرهنگی ناشران اصفهان نیز در گفتگو با مهر بابیان اینکه قدرت اقتصادی ناشران در شهرستان‌ها همیشه پایین‌تر است، تصریح کرد: با افزایش قیمت کاغذ میزان نقدینگی ناشران به‌صورت قابل‌توجهی کاهش پیداکرده است.

وی ادامه داد: تنها کاغذ مشکل اصلی ناشران نیست و کاهش میزان نقدینگی در دیگر بخش‌ها مانند چاپ و زینک نیز تأثیر می‌گذارد.

وی بیان داشت: زمانی کاغذ در اختیار تعاونی‌ها قرار می‌گرفت و هر انتشاراتی برحسب نیاز به‌صورت نقد آن را خریداری می‌کرد.

این ناشر اصفهانی اظهار داشت: با شرایط کنونی که توزیع کاغذ به دست واسطه‌گران است، علاوه بر ثابت نبودن قیمت، بی‌عدالتی بسیاری در نحوه توزیع نیز مشاهده می‌شود.

مشکل صنعت نشر تنها با افزایش سرانه مطالعه حل میشود

مدیر سابق انجمن فرهنگی ناشران اصفهان گفت: اصفهان در سال، بیش از یک هزار عنوان کتاب چاپ میکند، اما تا زمانی که وضعیت نشر و تعیین بودجه در این زمینه و همچنین فرهنگ مطالعه جا نیفتد، نشر کتاب فایدهای ندارد.

بیدمشکی با اشاره به اینکه بالا رفتن تعداد نشر مشکل کتاب را در کشور حل نمیکند، گفت: تولید و نشر کتاب هنوز به ایدهآل خود نزدیک نشده است، علیرغم تعارفی که مسئولان در بهبودی وضعیت نشر دارند، اما وضعیت نشر کتاب در کشور خوب نیست.

وی ادامه داد: دولت باید برای وضعیت نشر در کشور برنامهریزی داشته اشد، و سایر نهادها نیز برای بهبودی حال نشر در کشور برنامهریزی کنند، به‌خصوص آموزش‌وپرورش که میتواند سهم بسزایی در این عرصه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه استفاده از ابزار و امکانات موجود برای بالا بردن سرانه مطالعه در بین مردم اصفهان نخستین و مهم‌ترین اقدامی است که باید برای رفع مشکلات صنعت چاپ و نشر به آن توجه شود، افزود: هم‌اکنون سرانه مطالعه کتاب بسیار پائین است به‌گونه‌ای که کشورهای درحال‌توسعه با دربرداشتن ۸۰ درصد از جمعیت، ۲۰ درصد تولید کتاب دارد و کشورهای توسعه‌یافته با ۲۰درصد جمعیت، ۸۰ درصد تولید کتاب را برعهده‌گرفته دارد.

بیدمشکی افزود: اگر مشکل سرانه مطالعه حل شود مشکل ناشران و مؤلفان در خصوص گرانی کتاب و به فروش نرفتن کتاب حل میشود.

وی تاکید کرد: تولید و چاپ کتاب امروز در وضعیتی قرار دارد که بسیاری از نویسندگان و ناشران از نوشتن و چاپ و انتشار کتاب بی‌انگیزه و حتی تعدادی از این حرفه بیرون آمدند که با این اقدام تنها به عمق فاجعه فرهنگی می‌رسیم.

مسئول و دبیر سابق انجمن فرهنگی ناشران استان اصفهان گفت: زمانی به آن سطح توسعه کتاب و کتاب‌خوانی می‌رسیم که به توسعه سیاسی، فرهنگی و در گام بعدی توسعه اقتصادی دست‌یابیم.

وی با اشاره به اینکه تقلید از فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی کشورهای پیشرفته در حالی امکان‌پذیر است که زیرساخت‌های لازم برای این فرهنگ در سطح کشور پایه‌ریزی شود، اضافه کرد: در غیر این صورت این تقلید هم به درد نمی‌خورد و عامل عقب‌ماندگی بیشتر کشور می‌شود.