کاغذ و مقوا

پویان کاغذ

کاغذ A

انواع مقوا

خرید مقوا

خرید کاغذ

کاغذ A4

کاغذ A3

کاغذ A5

کاغذ A4

پالت کاغذ

رول کاغذ

کاغذ تحریر

کاغذ گلاسه

کارتن
فروش کاغذ و مقوا -طراحان در پروژه های بسته بندی باید از نوع جهت گیری کاغذ ( راه کاغذ ) مطلع باشند.
.....

طراحان در پروژه های بسته بندی باید از نوع جهت گیری کاغذ ( راه کاغذ ) مطلع باشند.طراحان در پروژه های بسته بندی باید از نوع جهت گیری کاغذ ( راه کاغذ ) مطلع باشند.

به عنوان مثال ، ایجاد یک نوار در امتداد راه کاغذ بسیار ساده تر است تا اینکه این امتداد را درجهت عرضی بوجود آوریم . پس از شکل دهی و خشک شدن کاغذ ، معمولا کاغذ را از بین مجموعه های چندگانه ای از غلتکهای سنگین عبور میدهند . این کار با روشهای متفاوتی انجام میشود ولی هدف اصلی اتوکاری و صاف کردن سطح کاغذ است تا هر چه بیشتر برای عملیات چاپ آماده شود . همچنین فشرده سازی باعث متراکم تر شدن ورقه کاغذ شده و به آن سطح براقتری میدهد .

پرداخت سطحی در کاغذها متفاوت است و در مرحله نهایی به بالا بردن کیفیت کاغذ بسیار کمک میکند . آهار زنی یکی از عملیات رایج در پرداخت کاغذ است که به منظور پر کردن حفره های سطح کاغذ و کاهش نفوذ مایعات انجام میشود . برای دستیابی به بالاترین میزان مالی ، صیقلی بودن ، درخشندگی و آمادگی برای چاپ ، کاغذ را با ذراتی از قبیل خاک رس ، کلسیم کربنات و دی اکسیدتیتانیم پوشش می دهند .این ذرات توسط چسب به یکدیگر و به سطح کاغذ پیوند می خورد .

 

در طول سالها کار و تجربه بزرگان این صنعت ، بارها دیده شده که در جعبه های ظریف بخاطر رعایت نکردن این نکته ، کل تولید باطله شده است . کج ایستادن جعبه ، قوس داشتن ، خم شدن در بسته بندی ، عدم مقاومت در روی هم قرار گرفتن و … مواردی هستند که به خاطر عدم ید . Ĥ رعایت راه مقوا پیش می طراحان برای جلوگیری از بروز این مشکلات بهتر است ضمن مشورت با قالبساز و چاپخانه داران ماهر ، یک ماکت از جعبه قبل از تولید انبوه آماده کنند و در مورد راه و بی راه آن تصمیم بگیرند.

معمولا راه مقوا بر روی بسته بندی آن نوشته میشود و براحتی قابل تشخیص است . تولید کنندگان مشخص میکنند short grain sheet به معنی SG در روی برچسب بسته بندی با نوشتن مشخص میشود که long grain sheet به معنی LG که الیاف به سمت عرض مقواست و راه مقوا در طول مقوا قرار دارد . روشهای دیگری هم برای تشخیص این موضوع وجود دارد . در بازار ایران ، فروشندگان کاغذ و مقوا در هنگام گفتن اندازه ، اگر عدد اول کوچکتر باشد ، مقوا به . ( ۷۰* ۱۰۰ و یا اینکه ۱۰۰ * راه است و اگر عدد بزرگتر اول گفته شود ، مقوا بی راه است ( ۷۰ همچنین برای تشخیص راه و بی راه ، با نگاه کردن به پشت مقوا و کمی دقت سمت و سوی الیاف قابل رویت است .

است LG راه دیگر اینکه اگر مقوا را در طول در دست بگیریم ، اگر میل به لوله شدن داشت مقوا یعنی مقاومت در عرض مقوا بیشتر است

 

یکی از تجربیات خوب من در زمینه شناخت مرغوبیت کاغذ و مقوا ، سوال از ماشینچی های چاپخانه های خوب است . آنها با اصطلاح زیر دست خوب یا زیر دست بد ، مشخص میکنند که کدام مارک کیفیت چاپی خوبی دارد .

انواع کاغذ و مقوای تولید شده در کارخانه های مختلف ، زیردستهای مختلف دارند و این موضوع با تجربه چاپخانه داران ( و ماشینچی ها ) ارتباط مستقیم دارد پس قبل از خرید کاغذ و مقوا با چاپخانه ها مشورت کنید تا در صد خطای شما بسیار پایین باشد . زیر دست A بخاطر دارم که ماشینچی چاپخانه ای میگفت : ۲۵۰ گرمی کارخانه بسیار خوبی دارد ولی ۳۰۰ گرمی همان کارخانه ، اصلا زیر دست خوبی ندارد . شاید عجیب به نظر برسد اما احتمال دارد خط تولید آنها ، یا مواد تشکیل دهند آن ، ماشین آلات و … در این موضوع اثرگذار باشد . به غیر از اندازه در کار چاپی ، یک پارامتر اساسی دیگر برای انتخاب کاغذ وجود دارد و آن وزن آن است . در حقیقت وزن نشان دهنده میزان ضخامت و مقاومت در کاغذ و مقواست . هرچه وزن بالاتر باشد در حقیقت مقوا ضخیم تر و در نتیجه دارای مقاومت بیشتری خواهد بود.

بنابر این هنگام سفارش کاغذ و مقوا باید به سه پارامتر اساسی اشاره شود :

-۱( ۷۰*  وزن و اندازه هر شیت در واحد سطح ( مثلا ۲۵۰ گرمی ۱۰۰

-۲ نوع کاغذ یا مقوا ( گلاسه یا مقوای پشت طوسی و … )

-۳ کارخانه سازنده ( کره ، اوکراین ، برزیل ، هند و ترکیه و … )

در مورد تک تک این موارد در ادامه بحث خواهیم کرد . اما در ابتدا در مورد وزن باید اطلاعات کافی داشت . بر اساس استاندارد جهانی وزن کاغذ برگرفته از وزن یک متر مربع آن است . یعنی کاغذ به طول یک متر و عرض یک متر ( متر مربع ) دارای چه وزنی ( گراماژی ) است. به عنوان مثال اگر کاغذی به ابعاد یک متر مربع دارای وزن ۱۳۵ گرم باشد ، به آن کاغذ ۱۳۵ گرمی میگویند . در کارهای چاپی به نسبت نوع استفاده گراماژهای مختلف به کار میرود . به عنوان مثال برای اوراق اداری ( سربرگ ، یادداشت ، سرنسخه و … ) از کاغذ معمولی ۸۰ یا ۷۰ گرمی استفاده میشود و یا برای بسته بندی محصول یک کارخانه مثل بیسکویت ، از مقوای ۲۵۰ گرمی و یا برای

لیبل روی محصولات از کاغذ چسبدار استفاده میشود .

ضخامت کاغذ را به میکرون بیان میکنند و برای اندازه گیری آن از دستگاهی به همین اسم ( میکرومتر ) استفاده میشود ولی کارخانه های سازنده روی بسته های کاغذ اندازه و گراماژ آن را می نویسند . در پاره ای موارد که گاراماژ معلوم نباشد از دستگاه استفاده میشود.

کیفیت مواد تشکیل دهنده کاغذ و تکنولوژی ساخت آن در کشورهای مختلف یکسان نیست و به همین خاطر در انتخاب نوع کارخانه و کشور سازنده حساسیت وجود دارد . در بازار ایران علاوه بر تولیدات داخلی ، از کشورهای مختلفی کاغذ و مقوا وارد میشود که برای اطمینان از کیفیت آن بهترین روش ، سوال از چاپخانه است .